سوال: من پنج سال در یک آپارتمان اجاره‌ای در دبی زندگی کرده‌ام و قرار است به زودی آن را تخلیه کنم. برخی از لوازم و شیرآلات دستشویی و حمام در نتیجه‌ی استفاده‌ی عادی مستهلک شده‌اند. آیا من باید هزینه‌ی تعمیرشان را بپردازم؟ اگر شرکت املاک از من خواست هزینه‌اش را بپردازم چگونه شکایت کنم؟

پاسخ: در دبی، نگهداری و تعمیر هر گونه خرابی در ملک اجاره داده شده به عهده‌ی صاحب‌خانه است، مگر در قرارداد اجاره ذکر شده باشد و هر دو طرف توافق کرده باشند که مستاجر نگهداری و تعمیرات خانه را به عهده می‌گیرد. در ماده ۱۶ قانون اجاره دبی آمده است: «در طول مدت قرارداد، صاحبخانه مسئول نگهداری و تعمیرات خرابی‌هایی است که بر استفاده‌ی مستاجر از ملک تاثیر منفی می‌گذارند، مگر دو طرف غیر از این توافق کرده باشند.»

همچنین وظیفه‌ی مستاجر این است که آپارتمان اجاره‌ای را در شرایط مناسب به صاحبخانه تحویل دهد که این شامل استهلاک عادی نمی‌شود. طبق قانون اجاره دبی، مستاجر در پایان قرارداد و حین تخلیه، باید ملک را در همان شرایط تحویل گرفته شده تحویل دهد، به جز موارد استهلاک عادی یا آسیب‌هایی که از اختیار مستاجر خارج بوده است.

در صورتی که در قرارداد اجاره‌ی شما ذکر نشده باشد که مستاجر مسئول هزینه‌های نگهداری و تعمیرات خانه است، این هزینه‌ها برعهده‌ی صاحبخانه است زیرا استهلاک شیرآلات به دلیل استفاده‌ی عادی بوده و استهلاک عادی محسوب می‌شود.

بنابراین می‌توانید خانه را تخلیه کنید و صاحبخانه اجازه ندارد بخشی از مبلغ ضمانت را برای هزینه‌ی تعمیرات کم کند. اگر صاحبخانه خواست هزینه‌ی تعمیرات را از شما بگیرد یا از ضمانت کم کند، می‌توانید در مرکز شکایات Dubai Rental Dispute Centre شکایت ثبت کنید و این مرکز تصمیم می‌گیرد که آیا خرابی به دلیل استهلاک عادی است یا خیر.

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *